Shock wave koostuu korkeataajuisista ja korkeaenergisistä ääniaalloista, jotka osuessaan kohdekudokseen vapauttavat energian siihen. Energian vapautuminen aiheuttaa paikallisen “uudisvaurion”, jolloin erityisesti kroonisia vammoja, joissa paraneminen on jäänyt kesken, saadaan uudelleen aktivoitua.
Akutisoitumisen myötä alueen verisuonitus lisääntyy ja paranemisen edellytykset ovat suuremmat. Shockwave terapialla on havaittu myös paikallista kivunlievitysvaikutusta, koska se estää kipusignaalien välittymisen. Luiden kiinnityskohdissa sijaitsevien ligamentti- ja jännevammojen on todettu vastaavan hyvin Shockwave hoitoihin. Shockwave terapiaa suositellaan annettavaksi hoitosarjoina.
Koirilla shockwave terapiaa käytetään erityisesti lihaksien jänteiden kiinnityskohtien kroonisiin tiloihin nk. tendinopatioihin bicepsjänteessä tai infra ja supraspinatuksen alakiinnityskohdissa. Myös polvilumpion suoran siteen kiinnityskohdan nk. desmiittiin ristisideleikkauksien kuten TPLO tai MMP jälkeen on todettu saatavan apua shockwave hoidosta.
Hoito tehdään usein rauhoituksessa, koska toimenpide on kivulias. Nykyisin löytyy myös tieteellistä tutkimusdataa hereillä tehdystä hoidosta, jossa käytetyt tehot ovat matalampia, mutta jolla myös on saatu hoitovastetta. Hoito siis voidaan tehdä myös hereillä, jos potilas sen kestää ja sietää. Klinikalla on käytössä nk. piezoelektrinen shockwave laite, jolla hoidetaan myös klinikan hevospotilaita.



Shockwave hoidosta on tehty tutkimuksia koirilla. Tässä muutama niistä.
A review of the cellular and molecular effects of extracorporeal shockwave therapy
Radial shock wave therapy in dogs with hip osteoarthritis
Extracorporeal Shockwave Therapy for Shoulder Lameness in Dogs
